ENG
   
 
   
   
ÜRETİM TEKNOLOJİLERİ                                                                                 
 • Berrak meyve suyu konsantresi üretimi                                      
 • Püre ve püre konsantresi üretimi                                                
 • Yan ürün üretimleri (portakal kabuğu ekstraktı, narenciye kabuk yağı, comminuted ürünler)
 • Soğuk ve donmuş depolama operasyonları       
 • Şoklama odaları                                     

Anadolu Etap tesislerinde taze meyve ve sebzeler yüksek teknoloji ve doğru metodlar kullanılarak, doğal özelliklerini kaybetmeden çeşitli ürünlere dönüştürülürken, hijyenik koşullarda aseptik veya nonaseptik doldurularak uygun koşullarda muhafaza edilmektedir.

Konsantre ve Püre Üretim Teknikleri

 • Berrak meyve suyu konsantresi üretiminde konvansiyonel durultma tekniği uygulanmaktadır.
 • Ultra Filtrasyon (membran filtrasyon tekniği) ve klasik filtrasyon tekniği (Vakum filtre, kizelguhr filtre ve plakalı filtre) kullanılabilmektedir.
 • Berrak meyva suyu  konsantresi üretim   hattında  tam otomasyonlu Bucher pressleme sistemleri kullanılmaktadır.
 • Nar prosesi için özel ekipmanlar (değirmen,kabuk ayırıcılar) ve özel pressleme programları kullanılmaktadır.
 • Mersin Tesisi püre hattı kapasitesi 2010 yılında ilave edilen yeni hat ile toplamda 27 ton/saat seviyesine çıkarılmıştır. Ayrıca berrak meyve suyu işleme hatlarında 2011 yılında yapılan yatırımla aynı sezon meyveleri olan Şeftali ve Kayısının yanı sıra Elma Nar ve Siyah Havuç da eş zamanlı olarak işlenebilmektedir.
 • Püre hatlarında Cold Extraction tekniği uygulanmaktadır, bu metodla proses sırasındaki oxidasyon ve istenmeyen renk ekstraksiyonlarının önüne geçilirken, rengi korumak için opsiyonel olarak kullanılan askorbik asit miktarının klasik sistemlere göre minimize edilmesini de sağlamaktadır, istenmeyen aromalar da uzaklaştırılabilmektedir. Böylece özellikle püre rengi ve diğer kalite parametrelerinde en iyi sonuçlara ulaşılmaktadır.
 • Her çeşit ürünün konsantre edilebileceği farklı tip evaporatörler bulunmaktadır.(FMC Taste, FMC Dedert, Wiegand, Ing-Rossi) Ürün tipine göre Düşen film ve zorlamalı sirkülasyonlu evaporasyon teknikleri kullanılmaktadır.
 • Narenciye Kabuk konsantresi ve comminuted konsantresi üretim teknolojisi Aseptik dolum sistemleri CftR&C olup, bag in box, varil dolum ve 1000 L konteyner dolumu yapılabilmektedir.
 • Non-aseptik dolum sisteminden varil dolum, 1000 L konteyner dolum veya küçük hacimli bag-in box dolum yapılabilmektedir.

Narenciye İşleme Hatları

Narenciye hattındaki ekipmanların temel olarak FMC kökenli olması, narenciye prosesinde  acılık veren compoundlar ve kabuk yağının meyve suyuna geçmesini önleyerek ürün kalitesini artırmaktadır. 2011 narenciye sezonu ile birlikte Indelicato narenciye işleme hattı da kurularak devreye alınmıştır. Mersin Tesisinde Indelicato hattının  kullanılmaya başlaması ile Narenciye sezonlarında tesiste esneklik ve kapasite artışı sağlanmıştır.

Yan Ürün İşleme Hatları

1. Narenciye ürünlerinin kabuklarının işlenerek cloudy konsantre üretiminde kullanılmak üzere kurulu olan üç çift cidarlı ekstraksiyon tankı, gerekli diğer ekipmanlar ile kombine edilmiş olup tüm hat PLC ile kontrol edilen tam otomasyon sistemi ile donatılmıştır.

2. Kırıcı, değirmen, homojenizasyon ve pastörizasyon-soğutma kombinasyonundan oluşan  Comminuted 1/1 üretim hattı

3. Finişer ve seperatör kombinasyonundan oluşan narenciye kabuk yağı üretimi hattı mevcuttur.

Soğuk ve Donmuş Depolama

120 m3 hacimli  şoklama (-40 °C) odaları ve 35 000 m3 hacimli soğuk (0/+5 °C) ve donmuş (-18/-20 °C) depolama odaları kendi üretimlerini depolama imkanı sağlamasının yanısıra müşterilerine kiralama hizmeti de sunabilmektedir.

Katı Yakıt Sistemi

Meyve işleme sürecinde ortaya çıkan çekirdek, posa, meyve sapı vb. meyve orijinli yakılabilir atıkların değerlendirildiği ‘Katı Yakıt Sistemi’, sürdürülebilirlik ve enerji verimliliği sağlaması açısından Türkiye’de ilk olarak kurulmuş çevre dostu bir sistemdir. 

Tam otomasyonlu ‘Katı Yakıt Sistemi’nin, yakıt tüketimi ile yanma verimliliği ve buhar üretimi değerlerini anlık  ölçebiliyor olması, sistem verimliliğinin takibi  ve sürekliliğini sağlamaktadır.

ÜRETİM STANDARTLARIMIZ

1. Proses Laboratuvarı

Hammadde kontrolünden son ürün oluşuncaya kadar geçen süreçte rutin proses analizleri analitik kimya  (brix, asit, ph, uçucu, asit, renk, berraklık, bulanıklık vb.), duyusal analizler (tat, koku, renk, görünüş), sanitasyon etkinliği hızlı mikrobiyolojik kontroller (Swap, ATP), krotomotografik analizler (Patulin, fumarik vb.) ve kontrollerini yapıp prosesi kontrol altında tutmayı amaçlamaktadır..

2. Son Ürün Laboratuvarı

Son ürün ve kullanılan su ile ilgili tüm analizler, yüksek seviyedeki analizlerin yapıldığı Son Ürün Laboratuvarı'nda gerçekleştirilmektedir.

Ağır metal ve pestisit analizi haricindeki ıslak kimya (brix, asit, ph, acetic acid, lactic acid, etil alkol, nitrat gibi), enstrümental (GCMSHS-HPLC ile yapılan patulin, fumarik asit, HMF, asetoin, diasetyl, etil alkol, antosiyanin,narengin, hesperidin, limonin vb.), duyusal testler (tat-koku-renk-görünüş), mikrobiyoloji (toplam canlı, küf, maya,ısıya dayanıklı küf sporları, termophilik asidophilik  bakteri, coliform vb.) analizler gibi tüm analizler kendi laboratuvarımızda yapılmaktadır.

Akreditasyon Süreci

Ürettiği ürünleri analiz edebilen herhangi bir müdahaleden bağımsız akredite bir laboratuvar yapılanması ile Anadolu Etap konsantre üreticileri içerisinde Türkiye’de bir ilke imza atmaktadır.

Anadolu Etap laboratuvarları ISO 17025 standartını karşılayabilecek fiziki ve personel yetisine sahiptir, klasik analiz cihazlarının haricinde gas kromotografi kütle spektrofotometresi ve yüksek performanslı sıvı kromotografi ile yüksek hassasiyet ve seviyedeki tüm analizleri yapabilmektedir.

Anadolu Etap, akreditasyon ile üretim tesislerinde üretilen ürünleri analizlerle destekleyip müşterilere daha iyi hizmet verebilmeyi hedeflemektedir Anadolu Etap laboratuvarından tüm müşterilerimiz istedikleri zaman faydalanabilmektedir.

Standartlarımız ve Kalite Belgelerimiz:

Anadolu Etap üretim sürecinin her aşamasında modern ve gelişmiş teknolojileri kullanarak kalite, sürdürülebilirlik ve gıda güvenliği bilinci ile hareket etmektedir. ISO 9001, 2000 ve HACCP kalite sertifikasyonlarının yanında, organik üretim sertifikasyonu ve tüm ürünleri için Kosher onayına da sahiptir. Anadolu Etap tüm ürünlerini AIJN standartlarına uygun olarak üretmekte ve sektördeki gelişmeleri yakından takip edebilmek için üyesi olduğu SGF (Schutzgemeinschaft der Fruchtsaft Industrie) ve MEYED (Meyve Suyu Endüstrisi Derneği) ile temas halinde çalışmalarını sürdürmektedir. 

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player