ArmutArmudun anavatanı Anadolu, Kafkasya ve Orta Asya’dır. Etiler zamanında Anadolu’da armut geliştirilmiştir. Armut, ikiçelenklilerin gülgiller familyasından 8-10 metre yüksekliğinde kazık köklü olan armut ağacının yumuşak, sulu ve tatlı meyvesidir. Ilıman iklim kuşağı ülkelerinde yetiştirilen armudun yaklaşık 1000 çeşidi bulunmaktadır. En çok tercih edilen çeşitleri arasında Akça Armut, Tosca, Abete Fetel, Williams (Bartlet), Deveci, Santa Maria, Etruska, June Beauty ve Kieffer bulunmaktadır.

Nasıl Seçilmeli:
Çok olgun olanları tercih edilmemelidir. Çok olgun armutlar ufak hasar aldıklarında dahi çabuk bozulmaya meğillidirler. Hafif sıcak bir ortamda sarılı bir şekilde muhafaza edilmelidir. Alternatif olarak, muz ve kiviyle aynı pakette saklamak armudun doğal olgunlaşma sürecini hızlandırır. Darbe almış ve yüzeyinde girintiler olan armutlardan uzak durulmalıdır.

Besin Değerleri:
100g çiğ armut 57 kalori içerir. Ayrıca içeriğinde A, C vitaminleri bulunur. Armut sindirim sistemini çalıştırmaya yardımcı olduğu için günlük beslenmenin önemli bir parçasıdır.

Meyve Suyu Konsantresi: Armut