Genel Müdürümüz'den Yeni Yıl Mesajı

Genel Müdürümüz'den Yeni Yıl Mesajı

Anadolu Etap olarak, tarımda ve sanayide, yaz kış demeden, elele omuz omuza çalıştığımız, çabaladığımız, gururla üreterek, ülkemiz ekonomisine katkıda bulunduğumuz bir yılı daha geride bırakıyoruz.

8 çiftliğimiz, 3 meyve suyu fabrikamız, 1 meyve paketleme tesisimiz ile taze meyve ve meyve suyu olarak işlediğimiz meyve miktarı 300 bin tonu geçerek, bu yıl da Türkiye’nin en büyük meyve yetiştiricisi ve meyve suyu üreticisi konumumuzu koruduk. Meyve sularımızın yüzde 50’sini başta Avrupa, Japonya ve Amerika olmak üzere tüm dünyaya; taze meyvelerimizi ise Almanya, Hindistan, Rusya ve Suudi Arabistan gibi ülkelere ihraç ederek glabal pazarlarda etkinliğimizi artırdık.

‘Sağlıklı nesiller için sağlıklı meyveler’ misyonuyla 9 yıl önce çıktığımız yolculukta, tüm faaliyetlerimizi gelecek kuşaklara daha yaşanabilir bir dünya bırakma konusunda sorumluluğumuzu unutmadan gerçekleştirdik. “Sürdürülebilir Tarım İlkeleri’ni iş planlarına entegre eden Türkiye’deki ilk tarım ve gıda şirketi olarak, küresel anlamda kabul gören Global Reporting Initiative (GRI) raporlama standartlarında hazırladığımız ilk ‘Sürdürülebilirlik Raporu’muzu yayınladık. Faaliyetlerimizde insan ile doğa arasında dengeyi muhafaza ederek doğal kaynakları tüketmeden, gelecek nesillerin ihtiyaçlarının karşılanmasına ve bölgesel kalkınmaya imkân verecek şekilde yaşamı korumak için çaba göstermeye devam ettik.  

Ekosistemimizde bulunan çiftçilere AgroAkademi ile verdiğimiz “sürdürülebilir tarım” eğitimlerimiz 2018 yılında da devam etti. Tarımda kadın işgücünün istihdama katılımını artırmak amacıyla kadın çiftçilere yönelik eğitimlerimizde hızımızı koruduk. Mevsimlik göçer tarım işçilerimizi yüksek standartlarda konaklama alanlarında ağırlarken, işçilerimizin çocuklarının eğitimlerine kesintisiz devam etmelerini sağladığımız MİÇO projemiz ile bu yıl 655 çocuğumuza ulaştık.  Bu projemizin başarısını Sürdürülebilir İş Ödülleri 2018’de Sosyal Etki Kategorisinde kazandığımız ödül ile taçlandırdık. TÜSİAD’ın, iş dünyasında sürdürülebilirlik konusunda farkındalığı artırmak amacıyla her yıl düzenlediği SÜR 2018 Konferansı’nda da örnek proje seçilmesiyle ayrıca gururlandık.

Anadolu Etap olarak çok büyük bir aileyiz. Merkez ofisimiz ve çiftliklerimizde görev alan 3 bin kişiyi aşkın çalışanımızla, bugün itibariyle Türkiye’nin önemli işverenlerinden biri konumuna ulaştık. Yarattığımız bu ekosistemi, istikrarlı bir şekilde büyüterek sürdürmeyi hedefliyoruz. Başta çalışanlarımız olmak üzere çiftçilerimiz ve tüm paydaşlarımızdan aldığımız güçle yeni yılda da hedeflerimize ulaşacağımıza gönülden inanıyorum.

Türkiye’nin en büyük “kurumsal çiftçisi” olarak 2019’da da Türk tarımını ve tarıma dayalı sanayisini daha ileriye taşıyacak, çiftçimizi kalkındıracak yepyeni başarı hikâyelerine imza atma umuduyla yeni yılınızı en içten dileklerimle kutluyor, yeni yılın size ve sevdiklerinize sağlık, mutluluk ve başarı getirmesini diliyorum.

M.Demir ŞARMAN
CEO