CEO Mesajı 2

CEO Mesajı

Değerli Anadolu Etap Ailesi,

Türkiye’nin en büyük meyve ve meyve suyu üreten şirketi Anadolu Etap olarak, ülkemizin tarım sektöründe dünyanın en önemli oyuncuları arasındaki haklı yerini koruması ve daha da öne çıkması için aralıksız çalıştığımız bir yılın daha sonuna geldik. Öncelikle özverili çalışmalarınızdan ötürü hepinize ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum.

Yedi yıl önce temelleri atılan Türkiye’nin en büyük meyvecilik projesini 2017 yılında hep birlikte daha da büyüttük ve çoğalttık. Biz büyüdükçe Türkiye ekonomisine katkımız da büyüdü. Türkiye’nin alanında en modern tesislerinden olan Balıkesir Gönen’deki Meyve İşleme, Paketleme ve Depolama Tesisimizin ardından, Isparta’da yıllık 100 bin ton meyve işleme kapasitesine sahip 3. fabrikamızın açılışını da Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın bizzat katılımıyla gerçekleştirdik. Fabrikalarımızda işlediğimiz meyve miktarı 200 bin tonu geçti. İşimize yaptığımız 350 milyon dolarlık yatırım, bugüne kadar Türkiye’de bu sektörde yapılan en büyük yatırım oldu. 2015 yılında 5.000 ton ile başladığımız taze meyve satışlarımız, 2 yılda 50.000 tona ulaştı ve Doal markamızın bilinirliği, marka kavramının olmadığı bu pazarda yine 2 yılda %8’e ulaştı. Bu anlamda da hem mutlu hem de gururluyuz. Brezilyalı iş ortağımız Cutrale Grup’un Chiquita markasıyla sürdürdüğümüz muz operasyonlarımızda da 18 ayda yüzde 7’lik bir pazar payına ulaştık.

Rafine şeker ve türevlerinden uzak durmak isteyenlere alternatif olarak pazara sunduğumuz ve yepyeni bir kategori yaratarak yine bir ilki gerçekleştirdiğimiz Doal Meyveden Şeker ile 4 ay gibi kısa bir sürede 20.000 haneye ulaştık. Doal Meyveden Şeker ayrıca, Anadolu Grubu’nun inovasyon programı BiFikir’in 2017 yılının en iyi projelerini seçtiği BiFikir Festivali’nde “Mucitler” kategorisinde bize birinciliği getirerek, büyük bir gurur yaşattı.

Bu yıl MİÇO’lar için hayata geçirdiğimiz projelerimize de bir yenisini daha ekledik; Anadolu Efes Spor Kulübü ile Turkish Airlines Euroleague’in sosyal sorumluluk programı “One Team” kapsamında, haziran ve temmuz ayında MİÇO’larımızı Anadolu Efes Spor Kulübü ile buluşturduk. 61 MİÇO’muz 8 hafta boyunca süren program kapsamında Anadolu Efes ile kişisel beceri geliştirme, iletişim, takım ruhu, sağlıklı beslenme, spor bilgisi ve spor kültürü eğitimleri aldı.

Başarıyla geçen 2017 yılını ödüllerle uğurluyoruz. Türkiye’de pazarlama iletişimine yön veren MediaCat Felis Ödülleri’nde biri Felis Büyük Ödülü olmak üzere toplam 7 ödülün sahibi olduk. Bu yılı geride bırakırken, hepinizi tek tek kutluyor ve teşekkürlerimi sunuyorum. Yeni yıl hepinize, aileniz ve sevdiklerinizle birlikte mutluluk, sağlık, huzur getirsin. 2018’in yeni projeler, yeni başarılar ve yeni ödüllerle geçmesi temennimle, hepinizin yeni yılını kutluyorum.

Nice mutlu senelere!

Saygılarımla,

M.Demir ŞARMAN
CEO