Hikayemiz

Anadolu Etap 2009 yılı sonunda kurulan Avrupa'nın önde gelen meyve suyu ve taze meyve firmalarından birisi olma stratejisiyle faaliyetlerini sürdürmektedir.

Kendi fabrikalarında oluşan yüksek kaliteli hammadde ihtiyacını ve taze meyve sektöründeki talebi karşılamak amacıyla 2010 yılında plantasyon yatırımlarına başlamıştır. İlk fidan dikimini 23 Nisan 2011 tarihinde gerçekleştiren Anadolu Etap Ağustos 2015 itibariyle beş farklı bölgede 30.000 dekar alanda kurulu 8 çiftliğinde 5 milyon dikili meyve ağacına ulaşmıştır.

Türkiye’nin tek parça halindeki en büyük meyve çiftliği olan Tahirova Çiftliği’nde şeftali, nektarin, erik, kiraz, armut ve elma yetiştiriciliği yapılmaktadır. 6.200 dekar ile Türkiye’deki en büyük sert çekirdekli meyve çiftliği olan Kumkale Çiftliği’nde şeftali, nektarin ve kayısı yetiştirilmektedir. 15 farklı elma çeşidinin yetiştirildiği Karapınar Çiftliği’nde ayrıca vişne yetiştiriciliği de yapılmaktadır. Farklı meyve türlerine ait çeşitlerin bölge topraklarına ve iklimine uyumunun denendiği ve terbiye sistemlerine ait çalışmaların yürütüldüğü Adana ve Urfa’daki üç farklı çiftlikte şeftali, nektarin, kayısı, nar, badem ve vişne yetiştirilmektedir.

Çiftliklerde vişne, kayısı, armut, elma, erik, kiraz, şeftali, nektarın ağaçlarının dikimi yapılmakla birlikte deneme bahçelerinde onlarca çeşit meyve çeşidi ve cinsi farklı ve yeni metotlar uygulanarak yetiştirilmektedir.

Türkiye’nin en büyük meyvecilik projesi olan Anadolu Etap Ağustos 2014’te Sürdürülebilir Tarım Uygulamaları İlkeleri’ni yayınlayan ilk şirket olmuştur.

Kuruluşundan bu yana geçen sürede Mersin, Denizli ve Isparta’da bulunan fabrikalarıyla Türkiye’de en yüksek meyve işleme kapasitesine ulaşmıştır. Anadolu Etap Amerika’dan Japonya’ya kadar müşterilerine kesintisiz hizmet vermektedir.

Anadolu Etap'ın tarım sektöründe bir fidanla başlayıp Türkiye'nin en büyük meyve bahçesi ve meyve suyu tedarikçisi olma yolculuğunu siz de keşfedin.

‘’Meyveden Meyve Suyuna’’ hikayemiz için tıklayın.