CEO Mesajı

Anadolu Grubu, Özgörkey Holding ve dünyanın en büyük portakal suyu üreticilerinden Brezilyalı Cutrale Grubu’nun güç birliğiyle kurulan Anadolu Etap olarak, 6 yıl önce kendimize büyük hedefler koyarak yola çıktık.

Bereketli topraklarımızda, Türkiye’nin en büyük meyve ve meyve suyu üretimi projesini hayata geçirmek için büyük bir heyecan ile çalıştık. Faaliyetlerimizi sürdürdüğümüz üç iş birimimiz olan meyve suyu, taze meyve ve plantasyon operasyonlarımıza büyük yatırımlar yaptık.

2010 yılında başladığımız plantasyon yatırımının amacı, bir yandan kendi fabrikalarımızda oluşan yüksek kaliteli hammadde ihtiyacını, diğer yandan da taze meyve sektöründeki talebi karşılamaktı. Plantasyon çalışmalarımız kapsamında ilk fidanımızı 23 Nisan 2011 tarihinde diktik. Bugün, beş farklı bölgede, 25 bin dekar alanda kurulu yedi çiftliğimizde, 3 milyon 500 bin dikili meyve ağacına ulaştık. 

Çiftliklerimizde şeftali, nektarin ve elma başta olmak üzere armut, nar, vişne, kiraz, kayısı ve erik olarak toplam 9 farklı meyvenin 150 çeşidini yetiştiriyoruz. Deneme bahçelerimizde ise yüzlerce meyve çeşidi ve cinsleri mevcut.

Meyve suyu operasyonlarına yönelik yaptığımız yatırımlar sonucu Mersin ve Denizli’de bulunan fabrikalarımız Türkiye’deki en yüksek meyve işleme kapasitesine ulaştı. 2015 yılında 175 bin ton meyve işleyerek, Amerika’dan Japonya’ya uzanan geniş bir coğrafyada müşterilerimize hizmet verir hale geldik.

Kuruluşumuzdan bu yana geçen zaman diliminde, hedeflerimiz doğrultusunda önemli bir yol kat ettik. Geldiğimiz noktada, Türkiye’nin en yüksek meyve işleyen ve en geniş arazilerinde meyve yetiştiriciliği yapan, öncü ve yenilikçi bir firma olduğumuzu söyleyebilmenin gururunu yaşıyoruz.

Türkiye’nin en büyük meyve ve meyve suyu üretimi projesini gerçekleştirmek üzere çıktığımız yolda, insan ile doğa arasında dengeyi muhafaza ederek doğal kaynakları tüketmeden, gelecek nesillerin ihtiyaçlarının karşılanmasına ve bölgesel kalkınmaya imkan verecek şekilde yaşamı korumaya çalışıyoruz. Uluslararası geçerliliği olan GlobalG.A.P ve Türkiye’de geçerli olan İyi Tarım Uygulamaları sertifikalarına sahip Anadolu Etap olarak, çiftliklerimizde kontrollü, insana, toprağa ve doğaya duyarlı tarım yapıyoruz. Dünyadaki gelişmeleri yakından takip ediyor, kıyaslamalar yaparak yenilikçi yaklaşımla mevcut uygulamalarda iyileştirmeler yapıyoruz.

Ağustos 2014’te Sürdürülebilir Tarım İlkeleri’ni yayınlayan ilk tarım şirketi olarak faaliyetlerimizin bütününde sosyal, ekonomik ve çevresel sürdürülebilirliği en önemli değerimiz olarak belirginleştiriyor, gelecek nesiller için sorumluluğumuzu tarıma ve tarıma dayalı endüstriye yatırım yaparak, ekolojik dengeyi koruyarak ve “sağlıklı nesiller için sağlıklı meyveler” sloganıyla çalışarak yerine getiriyoruz.